Observera med Margareta Westlundteleskopet
SAAF:s fjärrteleskop är nu igång igen på en ny montering på astrofarmen Eye in the Sky nära Raspay, Spanien.
Fjärrteleskopet är tillgängligt för alla medlemmar i SAAF till en mycket låg avgift. På denna sida beskriver vi hur du får access till teleskopet, utför observationerna och hämtar hem dina bilder.
Teleskopet är också tillgängligt för undervisning och forskning, kontakta sektionsledningen vid intresse.
Letar du efter sidan för skolprojekt med fjärrteleskopet? Klicka här!
Välkommen till Margareta Westlundteleskopet!




Två sätt att observera med fjärrteleskopet
Sedan november 2025 kan du använda Margareta Westlundteleskopet på två olika sätt:
- Observationsbeställning – automatiskt och enklast! Tillgängligt för alla användare.
- Realtidsobservation under eget bokat tidspass. Tillgängligt efter överenskommelse.
Nedan beskriver vi hur båda metoderna fungerar (1) och (2), hur du hämtar dina bilder (3), hur du köper observationstid (4), och hur dina poäng hanteras (5). Vi beskriver också hur dina konton fungerar (@) och ger länkar till viktiga resurser som manualer, videofilmer och information på saaf.se ( ! ).
Eftersom SAAF:s fjärrteleskop drivs ideellt utan vinstintresse kan du använda det till en mycket låg kostnad, cirka 10 gånger billigare än motsvarande kommersiella alternativ. För att göra observationer med Margareta Westlundteleskopet behöver du vara medlem i SAAF och ansluten till Fjärrteleskopsektionen.

Observationsbeställningar
Egna astronomiska bilder är nu bara ett knapptryck bort! Det är nämligen lättare än någonsin att använda vårt fantastiska Margareta Westlundteleskop. Med den nya möjligheten att beställa observationer behöver du bara ange objektets koordinater och hur din bild ska tas. Bilderna tas automatiskt av teleskopet och du hämtar dem på Google Drive när de är klara.

För att beställa observationer använder du webbformuläret för observationsbeställningar.
- Du kan ta bilder med upp till 300 sekunders exponeringstid med alla tillgängliga filter. I varje beställning kan många bilder med olika exponeringstid, filter och binning ingå. En beställning kan bara innehålla ett objekt – vill du ta bilder av flera objekt gör du en beställning för varje.
- Du kan beställa bilder av vilka objekt som helst som når över teleskopets lokala horisont. Alla beställningar läggs i en kö som betas av kontinuerligt av ACP Scheduler och tas så snart förhållandena medges. Även om objektet inte är synligt förrän om flera månader kan du alltså göra en beställning.
- Exakt när bilderna tas bestäms av teleskopets kontrollmjukvara och kan inte förutsägas, eftersom det planeras i realtid i relation till andra beställningar. Vissa typer av observationer är därför fortfarande mest optimala att göra själv under egna bokade tidspass.
- Kostnaden är 1 poäng per exponerad minut avrundat uppåt, plus 5 poäng per beställning för att täcka overheadtid för att flytta och centrera teleskopet, byta filter och spara bilderna från kameran.
- När beställningen är gjord ser du hur många poäng den kostar och hur många poäng du har kvar.
- Beställningen skickas till teleskopet kl 16.00 varje dag. Innan beställningen är skickad kan du redigera eller ta bort den.
- På din egen sida Mina beställningar kan alltid se vilka observationsbeställningar du har gjort och göra nya med de tidigare som mall.
Det finns några saker som du bör tänka på när du när du väljer objekt för att de ska bli fotograferade inom rimlig tid. Läs mer om detta i fjärrteleskopets användarhandledning (se nedan under resurser). Där beskriver vi alla detaljer om hur observationerna går till och hur du laddar hem dem.

Bilden: Lars Eneslätt är en av de första som använt den nya funktionen för observationsbeställningar och har skapat denna bild av Orionnebulosan. Han har fotograferat i över 40 år men är helt ny på deepsky och hade aldrig använt Siril tidigare – med hjälp av Peter Folkessons video och fjärrteleskopets observationsbeställningar kom han ändå snabbt fram till detta resultat. Ett fint exempel på hur även ovana astrofotografer kan nå långt med rätt verktyg. Lars bild hittar du på Nattmolnet!

Realtidsobservationer
Det andra (och traditionella) sättet att observera är att boka ett observationspass. Denna typ av observationer är betydligt mer krävande än att beställa observationer som tas automatiskt. Du utför egna observationer i realtid i genom att använda ACPweb i en webbläsare, utan de begränsningar som finns med automatiska observationer. Kontakta mwtsupport[at]saaf.se om du är intresserad av att utföra realtidsobservationer.
1. Logga in med din saaf-adress på saaf.se och gå till kalendern för Margareta Westlundteleskopet. I kalendern ser du vilka tider som är lediga (gröna). Du kan boka 15-minuterblock genom att klicka på cellerna. De tider du bokar är blå.
2. När du har valt tid och observationspassets längd, klicka på knappen “Boka” nederst på sidan. Kortaste och längsta bokningsbara passlängd är 1 respektive 6 timmar. Du kan har tre samtidiga bokningar i kalendern. Rabatt ges efter månfas om månen är uppe när tidsblocket börjar. Rabatter och total kostnad för din bokning ses nederst till vänster på sidan.
3. Du får en bekräftelse på din bokade tid via mejl till din saaf-adress (från noreply at saaf . se). Gå till sidan Mina bokningar för att se dina kommande och tidigare bokningar. Det är också via denna sida du kommer åt ACPweb för att köra teleskopet när din bokade tid infaller.
4. Det antal poäng du har kvar att boka tid för ser du på sidan Mina bokningar.
.
Så här gör du observationer under ditt bokade pass
5. Senast 30 minuter innan ditt bokade observationspass ska du besöka Statussidan för att kontrollera vädret och teleskopets status. Om det är dåligt väder (för mycket moln eller för hög luftfuktighet) är taket stängt och du kan själv avboka ditt pass på sidan Mina bokningar för att få poängen återbetalade. Därefter kan du direkt boka ett nytt pass.
6. Du får access till teleskopet via sidan Mina bokningar då din bokade observationstid börjar. När din bokade tid infaller klickar du på den gröna knappen under Aktuella bokningar för att börja observationerna. Du kan behöva ladda om webbsidan för att se den gröna knappen när denna tid har infallit. Du loggar in på ACPweb med ditt medlemsnummer och ditt ACP-lösenord (detta får du från sektionsledningen).
7. För att observera med teleskopet ska du följa anvisningarna i användarhandledningen (se nedan under resurser).
8. Du har ansvar för att övervaka att dina observationer fortlöper som de ska och att vid behov justera inställningarna. Vi rekommenderar att du följer manualen och andra anvisningar noggrant. SAAF kan inte garantera kvaliteten på de observationer du själv gör.
9. Du avslutar observationerna när din bokade observationstid slutar genom att stänga den flik i webbläsaren där ACPweb används. Avsluta alla exponeringar i tid innan ditt pass slutar så att efterföljande observatör kan börja sitt pass på utsatt tidpunkt.
10. Vid problem med teleskopet, skriv ett mejl till mwtsupport[at]saaf.se där du beskriver felet så noggrant som möjligt, ditt namn samt ditt medlemsnummer. Ta gärna en skärmdump och bifoga mejlet. Gå sedan till Statussidan och klicka på knappen “Skicka supportförfrågan” för att få teknisk support. Denna knapp får du endast använda under pågående observationspass. Vi hjälper dig så snart vi kan (tänk på att vi driver teleskopet ideellt och att support ibland kan dröja). Det är inte säkert att support kan ges, särskilt sena nätter.

Så hämtar du dina bilder
För att hämta dina bilder (oavsett om de är tagna automatiskt eller under ett observationspass) loggar du in på SAAF:s Google Drive med ditt saaf-konto. Bilderna är tillgängliga på Drive dagen efter dina observationer.
Om dina beställda observationer har tagit under natten får du ett mejl med information om beställningens ordernummer och att de kan hämtas på Drive. När dina observationsbeställningar utförs av teleskopet går inte att avgöra på förhand – detta beslutar ACP Scheduler helt autonomt baserat på de aktuella förutsättningarna vid teleskopet.
- Gå till den delade enheten ”Fjärrteleskop Bilder”, mappen ”ACP_bilder”.
- Välj mappen med ditt medlemsnummer och undermappen med det objektnamn du har angett. Här finns kalibrerade bilder som du har tagit. Om du vill hämta okalibrerade bilder finns de i mappen RAW. Kalibreringsbilder finns i mappen “Fjärrteleskop bilder > Calibration files”.
- Markera alla bilder du vill ladda hem. En zipfil skapas som du sparar på din dator.
- Bilder som andra teleskopanvändare har tagit får ej laddas hem.

Så här köper du observationstid
För att kunna använda Margareta Westlundteleskopet måste du bli medlem i SAAF och Fjärrteleskopsektionen. Om du redan är medlem i SAAF kan du anmäla dig till sektionen på sidan Mina sektioner när du har loggat in på saaf.se.
- Logga in på saaf.se med det konto du själv angav när du blev medlem.
- Dina kontoinställningar når du längst upp till höger i webbmenyn under ditt eget namn. Kontrollera att ditt sektionsmedlemskap är korrekt (sidan Mina sektioner).
- Om du är medlem i Fjärrteleskopsektionen kan du köpa observationspoäng för det belopp du önskar. 1 poäng motsvarar 1 minuts observationstid utan rabatter.
- På sidan Köp observationstid handlar du med köpknappar enligt en grundtariff på 2 kr/poäng. Vid större belopp fås uppemot 25% rabatt. För exakta belopp se köpsidan, som du når som medlem i Fjärrteleskopsektionen.
I samband med att du blir medlem i sektionen kommer du att få mejl från SAAF med information om din nya SAAF-e-postadress. Denna behöver du för att via Google Drive komma åt dokument på sektionens webbsidor samt bilder som du har tagit med teleskopet. Din e-postadress har formen förnamn.efternamn@saaf.se. Detta är din ”saaf-adress”. Denna skapas manuellt. Om du inte får bekräftelse inom ett par dagar kontakta mwtsupport[at]saaf.se.
För att kunna göra liveobservationer med teleskopet via ACPweb behövs ytterligare information som du får via supporten.

Så här hanteras dina poäng
- Det belopp du köper poäng för används för att betala den kontinuerliga driften av teleskopet. Detta omfattar platshyran på observatoriet, Starlinkuppkopplingen, uppgradering av utrustning och eventuell större service som behöver utföras på utrustningen. Av denna anledning dras varje kvartal 1/4 av de poäng du köpt, om du inte redan har använt dem för observationer. Du får information via ditt saaf-mejlkonto tre veckor innan detta sker.
- Dina poäng använder du för att boka observationstid under 1 år framåt, förutsatt att du är medlem i SAAF och Fjärrteleskopsektionen.
- För 1 poäng erhåller du 1 minuts observationstid. För exempelvis en timmes bokad tid på teleskopet dras maximalt 60 poäng från ditt konto.
- Innan den bokade tiden infaller kan du avboka din tid på Mina bokningar utan att poäng dras från ditt konto.
- Du kan när som helst köpa nya poäng att boka ytterligare tid för.
Följande gäller endast observatörer
med access till ACPweb
- Vid dåligt väder eller tekniskt fel på teleskopet kan du få bokade poäng tillbaka som du inte har kunnat utnyttja. Gör en förfrågan och beskriv ditt problem på sidan Återbetalning. Du får inte poäng tillbaka för problem som orsakats av felaktig teleskopanvändning. Läs användarhandledningen noga!
- Om du inte utnyttjar ett bokat observationspass dras poängen från ditt konto. Du kan alltid kontrollera din tidsbokningar och poängstatus på Mina bokningar.

Viktigt om e-postadresser
- Webbkonto: Detta är det konto du själv har registrerat på SAAF:s webbsida när du blev medlem, och som du loggar in på SAAF-webben med). När du har loggat in på webbsidan med detta konto ser du bland annat statussidan för fjärrteleskopet . Med denna adress kommer du också, likt alla SAAF-medlemmar, åt dina kontoinställningar och alla resurser i SAAF-arkivet, bland annat webbinarier och SAAF:s digitala tidskrifter.
- Googlekonto: Detta konto skapas när du svarar en mejlinbjudan från SAAF:s Google Workspace som skickas till ditt webbkonto (kontrollera att inbjudan inte hamnar bland skräpposten). Denna inbjudan måste du acceptera inom 48 timmar. Ditt Googlekonto har användarnamn förnamn.efternamn@saaf.se (den så kallade saaf-adressen). Du använder detta konto för att logga in på Google Workspace. Efter inloggning får du tillgång till Google Mail dit alla sektionsmejl skickas, samt Google Drive med manualer, instruktionsvideor och bilder som du tagit med teleskopet. Till saaf-adressen skickar vi all information till Fjärrteleskopsektionens medlemmar, till exempel nyheter, statusinformation och mötesinbjudningar. Se till att du läser denna e-postadress regelbundet, alternativt vidarebefordrar alla mejl som kommer dit till den e-postadress som du använder vardagligen.
Du som har access till ACPweb
har ytterligare ett konto
- ACP-konto: Detta konto är enbart till för att logga in på teleskopets webbgränssnitt ACPweb. Du loggar in med detta konto för att använda teleskopet via sidan Mina bokningar. Dina inloggningsuppgifter för teleskopet finns på sidan Mina uppgifter.
- Som ACPweb-användare kan du boka tid i kalendern för att göra liveobservationer med teleskopet.

Resurser för Margareta Westlundteleskopet
Som användare av Margareta Westlundteleskopet är det viktigt att du sätter dig in i vilka möjligheter som finns men också vilka skyldigheter du har som användare. Här har vi samlat alla dokument som du kan behöva för att observera med teleskopet och som kan underlätta för bearbetning av dina bilder. Vissa dokument kommer du åt endast som användare av teleskopet och är markerade med “logga in med din saaf-adress”.
Information om teleskopet
- Fjärrteleskopsektionen och Margareta Westlundteleskopet
- Välkommen att använda Margareta Westlundteleskopet (artikel i Telescopium nr 3/2023)
- Bildgalleriet för fjärrteleskopet på Nattmolnet
Observationer
- Användarhandledning för fjärrteleskopet (pdf) (Google Drive; logga in med din saaf-adress)
- Statussidan för fjärrteleskopet
- Köp observationspoäng (logga in med din saaf-adress)
- Beställning av automatiska observationer
- Realtidsobservationer (gäller endast dig som har access till ACPweb)
- Observera med Margareta Westlundteleskopet (video, mp4)
- Boka observationspass (logga in med din saaf-adress)
- Ansök om återbetalning av poäng.
- Kontrollera dina bokningar, poäng och beställningar på Mina sidor (logga in med din saaf-adress)
- Optiska filter (pdf) på Margareta Westlundteleskopet
- Hämta hem dina bilder från mappen ACP_bilder i din egen observatörssmapp (logga in med din saaf-adress)
- Vid problem med teleskopet kontakta mwtsupport[at]saaf.se.
Bildbehandling
- Bildbehandling med Siril v1.4 (pdf)
- Bildbehandling med Siril v1.2 (video, mp4)
- Bildbehandling av LRGB-bilder tagna med fjärrteleskopet med Siril v1.4 (video, YouTube)
- Ladda hem Siril (gratis)
- Siril-script som underlättar sammanställning av färgbilder med Siril (se Bildbehandling med Siril v1.4)




